Zdolność kredytowa a historia pożyczek – najważniejsze informacje

Uzyskanie zadowalającego kredytu wcale nie jest tak proste, jak może się wydawać. Aby bank zaoferował nam pożądaną kwotę, należy najpierw wykazać swoją zdolność do spłacenia jej. Dla wielu osób jest to życiowa decyzja, od której zależna jest budowa domu, kupno samochodu, założenie własnej firmy czy nagląca operacja – innymi słowy, powodów do zaciągnięcia wysokiego kredytu może być wiele, a zdecydowana większość z nich jest niezwykle ważna. Co w takim razie zrobić, aby umożliwić sobie zaciągnięcie takiej pożyczki? Jest to dość złożona kwestia, dlatego najlepiej jest zająć się nią krok po kroku.

Kiedy bank udzieli nam pożyczki – od czego zależy historia kredytowa

Krótko mówiąc, historia kredytowa stanowi wykaz naszych poprzednich kredytów i pożyczek, a także naszej terminowości podczas ich spłacania, opóźnień i wywiązania się z warunków zawartej umowy. Jeśli podczas pokrywania rat doszło kiedyś do komplikacji, bank może odebrać nas za osoby niezdolne do zwrotu pieniędzy na czas i odmówić nam pożyczki. Nie oznacza to jednak, że sytuacji tej nie da się naprawić – im więcej terminowo spłaconych kredytów występuje w naszej historii, tym bardziej wiarygodni się wydajemy. Aby poprawić swoją zdolność kredytową, można decydować się na drobne pożyczki lub standardową kartę płatniczą, które z biegiem czasu przekonają bank o naszej wypłacalności.

Nie jest to jednak jedyny czynnik, który ma wpływ na naszą zdolność kredytową. Pud uwagę brane są także nasze obecne zarobki oraz miesięczna pensja, status materialny i cywilny, poważniejsze choroby, które mogą zagrozić naszemu życiu i zdrowiu , a także setki innych, drobnych czynników. Jeśli mamy możliwość uregulowania przynajmniej części z tych kwestii, warto jest zrobić to jak najszybciej.

Brak zdolności kredytowej – jakie są alternatywy

Czasem starania o uzyskanie kredytu po prostu nie są tego warte – nie jest to jednak koniec świata. Jeśli pilnie potrzebujemy pieniędzy, można zdecydować się na jedną z dziesiątek alternatyw, które tak naprawdę mamy na wyciągnięcie ręki. Jedną możliwością jest kredyt pod zastaw, którego spłacalność gwarantowana jest prywatnym majątkiem, najczęściej pojazdem lub nieruchomością o wartości równej lub przewyższającej pożyczoną kwotę. Inną opcją są natomiast parabanki i firmy pożyczkowe, które nie wnikają w naszą przeszłość, oferując gotówkę w ekspresowym tempie, a nawet do ręki. Wystarczy podać swoje podstawowe dane osobowe, a kilka lub kilkanaście tysięcy złotych otrzymamy praktycznie z miejsca, bez nadmiaru formalności.