Umowa o pożyczkę – jak zweryfikować autentyczność oferty?

Z jakiegoś powodu, wiele osób nadal jest uprzedzonych w stosunku do firm pożyczkowych, obawiając się, że dokonując czynności poza bankiem są oni bardziej narażeni na oszustwa i kradzieże. Tak naprawdę, nie ma się czego obawiać – firmy pożyczkowe są tak samo uregulowane prawnie i panują w nich podobne restrykcje co w bankach. Taki stan rzeczy przekłada się na poprawę sytuacji klienta, nie trzeba zatem zbytnio przejmować się szemranymi działalnościami, których celem jest wyłudzenie pieniędzy. Tego typu postawy nie można jednak uznać za całkowicie nierozsądną – ostrożność jest głęboko zakorzeniona w ludzkiej naturze, dlatego warto jest dwukrotnie się zastanowić, zanim zdecydujemy się na konkretną ofertę. Firmy pożyczkowe muszą być uczciwe, lecz nie oznacza to, że nigdy nie natrafimy się na oszustów, którzy podszywają się pod tego typu działalności, w celu wyłudzenia od nas danych osobowych bądź oszczędności.

Jak powinna wyglądać uczciwa umowa?

Aby transakcja miała moc prawną, musi zostać spisana umowa pomiędzy pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą. Dziś można sporządzić ten dokument nawet w formie elektronicznej, lecz nie zmienia to faktu, że jest to jedno z najpowszechniejszych, a zarazem najbardziej skutecznych zabezpieczeń. Uczciwa umowa powinna być jednocześnie prosta i precyzyjna, jasno określając wszystkie warunki, według których pożyczka ma zostać udzielona. Chociaż czytanie takich dokumentów może być nużące, jest to obowiązek i absolutna konieczność, nawet jeśli kwota, o jaką się ubiegamy, nie jest szczególnie wysoka. Można stwierdzić, że osoby nieczytające umów przed ich podpisaniem, same proszą się o to, aby paść ofiarą oszusta. Tak czy inaczej, powinno się zwrócić uwagę na obecność dodatkowych kruczków i objaśnień, często zamieszczonych na samym dole strony – jeśli są one niejednoznaczne lub w inny sposób podejrzane, zaleca się wstrzymać z podpisaniem takiego druku.

Jak upewnić się, że nie mamy do czynienia z oszustem?

Każde oszustwo można wykryć, szczególnie w tak restrykcyjnej branży, co finanse i bankowość. Kluczem do bezpieczeństwa jest obeznanie w prawach konsumenta, które jasno mówią o tym, co firmom pożyczkowym wolno, a czego nie. Tak naprawdę, wyłudzenia pieniędzy są stosunkowo rzadkie – o wiele częściej celem są dane osobowe klienta, które można sprzedać korporacjom lub użyć ich do innych, nielegalnych czynności. Firmy pożyczkowe wymagają jedynie kilku, podstawowych informacji, takich jak imię, nazwisko czy dokument identyfikacyjny, dlatego powinno się uważać, aby nie dać się nabrać imitacjom.

Błyskawiczne pieniądze na inwestycję – czy to dobry pomysł?

Wyjątkowe okazje na rynku nieustannie pojawiają się i znikają, a to właśnie w naszych rękach jest odpowiednie skorzystanie z nich. To zrozumiałe, że nie zawsze dysponuje się dostateczną kwotą, aby zrealizować swoje plany biznesowe, lecz właśnie w tym celu korzysta się z kredytów chwilówek! Jeśli przewidziany zarobek znacznie przekracza potencjalne koszty, które poniesiemy podczas spłacania takiej pożyczki, warto jest zdecydować się na nią w trybie natychmiastowym. Rzecz jasna, nadal wiąże się to z pewnym ryzykiem, lecz to właśnie na ryzyku opiera się szybki zarobek!